0
MB enflasyon tahminini 1,5 puan yükseltti!
MB enflasyon tahminini 1,5 puan yükseltti!
 
MB, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 8'e çıkardı
 
31 Ocak 2017 Salı - 14:52

Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya, yılın ilk Enflasyon Raporu'nu açıkladı. Daha önce yüzde 6.5 olarak öngörülen 2017 enflasyonu yüzde 8 olarak güncellendi.

Merkez Bankası, yılın ilk enflasyon raporunu paylaştı. TCMB Başkanı Murat Çetinkaya'nın açıkladığı raporda 2017 yılı için öngörülen enflasyonda 1.5 puanlık artışa gidildiği görüldü. Daha önce yüzde 6.5 olan 2017 enflasyon tahmini yüzde 8'e çekildi. Öte yandan 2017 için ham petrol fiyatı tahminini 54 dolardan 57 dolara yükselten TCMB, gıda enflasyonu varsayımını da yüzde 7'den yüzde 9'a güncellendi.

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, olumsuz hava koşullarının gıda arzı üzerindeki etkileri ve Türk lirasındaki değer kaybının yansımalarına bağlı olarak 2017 yılı gıda enflasyonunda yükseliş öngördüklerini belirtti.

Çetinkaya, "Enflasyon Raporu 2017-I"nin tanıtımı amacıyla düzenlenen toplantıda, enflasyon tahminlerinde enerji, ithalat ve gıda fiyatlarının önemli rol oynadığını, Ekim Enflasyon Raporu'nda 54 dolar olarak varsaydıkları ham petrol fiyatının 2017 yılı ortalamasını, yakın dönem gelişmeleri çerçevesinde 57 dolara yükselttiklerini söyledi.

Dolar cinsinden ithalat fiyatları varsayımlarını ham petrol dışındaki emtia fiyatlarının görece düşük seyrine bağlı olarak 2017 için sınırlı miktarda aşağı yönlü güncellediklerini dile getiren Çetinkaya, "Ancak Türk lirası cinsinden baktığımızda geçtiğimiz rapor dönemine göre ithalat fiyatlarında belirgin bir yukarı yönlü güncelleme oldu" diye konuştu.

Gıda enflasyonu varsayımı yüzde 9

Son dönemde gözlenen olumsuz hava koşullarının gıda arzı üzerindeki etkileri ve Türk lirasındaki değer kaybının yansımalarına bağlı olarak 2017 yılı gıda enflasyonunda yükseliş öngördüklerini kaydeden Çetinkaya, "Öte yandan turizmdeki yavaşlamanın gıda talebi üzerinde süre gelen etkisinin ve Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme Komitesinin çalışmaları kapsamında alınacak tedbirlerin bu yükselişi kısmen sınırlayacağını değerlendiriyoruz. Bu çerçevede Ekim Enflasyon Raporu'nda yüzde 7 olacağını varsaydığımız 2017 sonu gıda enflasyonunu yüzde 9'a güncelledik" ifadelerini kullandı. Çetinkaya, 2018 yılı gıda enflasyonu varsayımlarını ise yüzde 7 olarak koruduklarını bildirdi.

Enflasyon tahmini 1.5 puan yükseldi

Maliye politikasının orta vadeli duruşu için 2017-2019 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program projeksiyonları temel aldıklarını belirten Çetinkaya, söz konusu döneme ilişkin enflasyon tahminlerine dair şunları kaydetti:

"Enflasyonu düşürmeye odaklı ve sıkı bir politikası duruşu altında, enflasyonun orta vadede yüzde 5'lik hedefe kademeli olarak yakınsayacağını tahmin ediyoruz. Bu çerçevede, enflasyonun 2017 yılında yüzde 8 olarak gerçekleşeceğini; 2018 yılında ise yüzde 6'ya geriledikten sonra 2019 yılında yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağını öngörüyoruz. 2017 yılı sonunda orta noktası yüzde 8 olmak üzere yüzde 6,6 ile yüzde 9,4 aralığında, 2018 sonunda ise orta noktası yüzde 6 olmak üzere yüzde 4,2 ile yüzde 7,8 aralığında bir tahmin paylaşıyoruz."

Bu kapsamda 2017 ve 2018 yıl sonu enflasyon tahminlerini Ekim Enflasyon Raporu'na göre sırasıyla 1,5 puan ve 1 puan yukarı yönlü güncellediklerini dile getiren Çetinkaya, yakın dönemde Türk lirasındaki değer kaybı ve petrol fiyatlarındaki yükselişe bağlı olarak gelecek döneme ilişkin Türk lirası cinsinden ithalat fiyatı varsayımlarını da bir önceki rapor dönemine kıyasla belirgin bir yukarı yönlü güncelleme yaptıklarına dikkati çekti.

Çetinkaya, söz konusu güncellemenin 2017 sonu enflasyon tahminini bir önceki rapor tahminine göre 1,3 puan yukarı çekeceğini değerlendirdiklerini anlatarak, "Öte yandan, yakın döneme ilişkin göstergeler, 2017 yılı boyunca iç talepteki toparlanmanın Ekim Enflasyon Raporu'nda öngördüğümüzden daha yavaş olabileceğine işaret ediyor. Bu doğrultuda, çıktı açığına dair tahminlerimizi aşağı yönlü güncelledik. Çıktı açığındaki aşağı yönlü güncellemenin 2017 sonu enflasyon tahminini 0,4 puan düşürücü yönde etki yapacağını tahmin ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Tercihimiz sade ve öngörülebilir bir politika

MB Başkanı, 'sadeleştirme süreci bitti mi' sorusuna; "Sorunlara odaklı ve dinamik bir tepki verilmesi gerekiyordu. Son karar, geniş faiz koridoruna bir dönüş değil. Tercihimiz sade ve öngörülebilir bir politika" yanıtını verdi.

TCMB’nin son faiz kararı ile 'sadeleştirme' sürecinden uzaklaştığı değerlendirmesi yapılırken, bugünkü Enflasyon Raporu toplantısında bu soru TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’ya soruldu.

Merkez Bankası Başkanı, “Tercihimiz sade ve öngörülebilir bir politika çerçevesidir” diyerek, “Sorunlara odaklı ve dinamik bir tepki verilmesi gerekiyordu” yanıtını verdi.

Para politikası duruşunun halihazırda 'sıkı' olduğunu belirten Çetinkaya, gerekirse ilave sıkılaştırma yapabilecekleri mesajını verdi.

Çetinkaya, şöyle konuştu: “2016'daki tüm şoklara rağmen genel eğilimimizi değiştirmedik ve sadeleşmede de her iki yönde de adım atabileceğimizi gösterdik. Makro çerçeve ve iktisadi temeller değişmediği halde kurlarda aşırı bir hareketlilik ve sağlıksız bir oynaklıkla karşı karşıya kaldık.

Sorunlara odaklı ve dinamik bir tepki verilmesi gerekiyordu. Bu çerçeve geniş faiz koridoruna bir dönüş değildir, ikisi farklıdır. Kritik nokta para politikasının duruşudur, para politikasının duruşu sıkıdır ve şartlar ilave sıkılaştırma için dikkatle ve yakından takip edilmektedir. Aldığımız kararların etkisi biraz zaman alır, ancak bu kısa zamanda bile olumlu etkileri görmeye başladığımızı söyleyebilirim.”

"Gerekirse ilave adımlar atılabilir"

Sıkılaştırmaya dair tüm adımları zamanlı ve uygun bir biçimde attıklarını belirterek, MB'nin elindeki tüm araçları etkin ve dinamik bir şekilde kullandığını söyleyen Çetinkaya,

"GLP ve diğer araçların beklentileri yönetmek açısından bugün itibariyle yeterli olduğunu düşünüyoruz, ancak gerekirse ilave adımlar atılabilir" dedi.

Çetinkaya, PPK toplantı sayısının azaltılmasının da genel strateji ve genel trendlerle uyumlu olduğunu ifade etti.

 

"S&P'nin değerlendirmelerine katılmıyoruz"

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Türkiye'nin görünümünü değiştiren S&P’nin aceleci bir karar aldığını söyledi. Çetinkaya, "S&P'nin değerlendirmelerine katıldığımızı söyleyemem. Bu tür kararlar verilmeden önce şokun niteliğinin iyi ayrıştırılması, ana trendlerin bir süre izlenmesi ve politika tedbirlerinin olası etkilerinin teknik bir analizle değerlendirilmesi gerekir. S&P'nin bu üçünü de yapmadığını görüyoruz. Bu yönüyle aceleci bir karar olduğu kanaatindeyiz. Merkez Bankası olarak doğru zamanda, doğru kararları ve önlemleri aldığımızı düşünüyoruz" dedi.

KİM NE DEDİ?

Deniz Yatırım/ Özlem Derici Şengül

MB Başkanı Çetinkaya'nın daha fazla sıkılaşacak silahın olduğunu söylemesine rağmen bu kadar çok faiz oranıyla birlikte işlem yapılması sadeleşme konusunda verdiği mesajla örtüşmüyor.

Reel Kapital FX/ Enver Erkan

Enflasyonun önümüzdeki aylarda çift hanelere gidecek olmasından dolayı gevşeme tarafında MB açısından bir hareket alanı yok. Dolayısıyla bu faiz kompozisyonu önümüzdeki dönemde de devam edecek. Merkez Bankası teoride sadeleşmeye bağlı ancak pratikte yeniden bu patikaya geçmesi çok zor görünüyor.

Ekonomist Gizem Öztok Altınsaç

Merkez Bankası, bundan daha fazla bir sıkılaşmaya gitmeyecek. Geç likidite penceresinin kullanılmasıyla mevcut sorunun geçici olarak gördüğü sinyali verildi.

Destek Yatırım/ Kutay Gözgör

Para politikasında duruşun sıkı olduğunu ve gerekmesi halinde yeni adımlar atılabileceğine yönelik söylemler, TCMB’nin proaktif davranmayı sürdüreceğini gösteriyor.

Halk Yatırım

Mevcut durumdaki TCMB duruşunun, geçmişteki geniş faiz koridoru duruşundan farklı olduğu kısa vadeli irrasyonel piyasa dalgalanmalarına karşı likidite araçlarıyla cevap verilmeye devam edileceğini anlıyoruz.

Odeabank

Tahminlerdeki revizyonlar makul. TCMB’nin sunduğu çerçevenin para politikasında ilave agresif bir sıkılaştırmaya işaret etmediğini düşünüyoruz.


Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
"Trump'la ABD muz cumhuriyetine benzedi"
 
ABD'de hükümet krizi büyüyor, Adalet Bakan vekilini görevden aldı!
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR   Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER
 
Son 8 yılın en kötüsü! Ekonomik güven endeksi 85,7!
Ekonomik güven endeksi, ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 3,9 oranında ...
Dolar 3.86'yı geçti, 4 TL'ye doğru...
Dün gerçekleştirdiği atakla 3.86'nın üzerine çıkan dolar kurunda "Fitch'in ...
Dolar yeniden yükselişe geçti
Dolar, dün döndüğü 3.77 - 3.78 bandından toparlanarak bugün yeniden 3.80 lirayı geçti.
24'üncü 24 Ocak; Uğur Mumcu katledilişinin 24. yılında anılıyor
Usta gazetecinin suikastla öldürülmesinin üzerinden 24 yıl geçti... İşte anma programı
 
 
Gözler MB ve Fitch'de!
Yurt içi piyasalar bu hafta TCMB'nin faiz ve Fitch'in not kararına odaklanacak.
Merkez Bankası rezervleri azaldı
Merkez Bankası toplam rezervleri geçtiğimiz hafta 426 milyon dolar azalma kaydetti
Dolar hareketlendi, 3.83 TL üzerinde
Fed Başkanı Yellen'in açıklamaları ve Fitch'in Türkiye değerlendirmesi ...
Erdoğan Toprak'tan Türkiye ve Dünya Gündemi
CHP İstanbul Milletvekili, Genel Başkan Başdanışmanı Erdoğan Toprak’tan ...
 
 
Dolar ve euro güne böyle başladı!
Ekonominin ana gündem maddesi yüksek döviz kuru olurken sabah saatlerinde ...
Reina saldırısının zanlısı İstanbul'da yakalandı
Doğan Haber Ajansı (DHA) ve Anadolu Ajansı (AA), yılın ilk saatlerinde ...
Dolar ve euro tarihi rekorunu kırdı!
Sanayi üretiminin ardından dolar ve euroda artış hızlandı.
Merkez Bankası faizleri sabit tuttu.
Merkez Bankası'nın bugünkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı yapıldı. ...
 
 
 
Türkiye zor bir viraja girdi
Sorunları barışla aşacağız
Erdoğan Toprak'tan Laiklik ve Sporda Şiddet Çıkışı!
Türk Sporu'nun AKP ile çöküşü
Toprak: Asıl sorulması gereken IŞİD kaynağı nereden buluyor?
Erdoğan Toprak Habertürk'te 22 Ekim 2015
Erdoğan Toprak Fox TV'de - 21 Ekim 2015
Toprak: Projelerimizin pozitif algı oranı %60'ın üzerinde
12 Eylül Yasalarını Çöpe Atacağız
Milletçe alkışlıyoruz
Listemize kayıt olun, haberler ve gelişmeler e-posta kutunuza gelsin.
E-Posta Adresiniz:
     
 
AB, Türkiye'ye vizeyi kaldıracak mı?

Vizenin kalkacağına inanıyorum
AB'nin samimi olmadığını düşünüyorum
Mülteci anlaşmasının uygulanmasında tereddütlüyüm
Türkiye 72 kriteri yetiştiremeyebilir
AB, mülteciler için Vize ile Türkiye'yi oyalıyor
Bir fikrim yok

Sonuçları göster Anket arşivi
 
     
 
 
 
 
 
Özgeçmiş
Bize ulaşın
Soru sorun
Günün tüm haberleri
Duyurular

 

GÜNDEM
Güncel
Ekonomi
Siyaset
Dünya
Yaşam
Kültür Sanat
Bilim ve Teknoloji
Diğer
 
UZMAN BAKIŞI
Siyaset
Dış Politika
Ekonomi
Enerji
Diğer
BASIN DÜNYASI
Basın Bültenleri
Medya Etkinlikleri
 
TBMM FAALİYETLERİ
Erdoğan Toprak
CHP
CHP İŞ DÜNYASI
Ziyaretler
Üye Vekiller
Duyurular
Yayınlar
   
 
E-KÜTÜPHANE
Dergi
Makale
Kitap
Araştırma
Raporlar
Meclis Bülteni
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ