ERDOĞAN TOPRAK erdogan.toprak@erdogantoprak.com.tr  
HAFTALIK DEĞERLENDİRME RAPORU - 13 ŞUBAT 2018
 

CHP İstanbul Milletvekili, Genel Başkan Başdanışmanı Erdoğan Toprak’tan Türkiye ve Dünya gündemine ilişkin Haftalık Değerlendirme Raporu - 13 Şubat 2018
1.         Suriye’deki çatışmaların sonlandırılması için yapılan tüm girişimlere rağmen, İsrail-İran-Suriye arasında giderek tırmanan gerginlik, savaşın yayılması ve uzaması olasılığını artırmaktadır.
İsrail’in geçtiğimiz hafta İran’a ait olduğunu öne sürdüğü bir insansız hava aracını (İHA) düşürmesi ve akabinde Suriye’nin de bu harekâta katılan bir İsrail savaş uçağını düşürmesi, yeni gelişmelerin öncüsü olarak değerlendirilmelidir. Lübnan, İsrail’in saldırı ihtimaline karşı ordusunu teyakkuza geçirerek, Lübnan silahlı kuvvetlerine her an İsrail’le savaş ve saldırı emri verdi. Rus deniz filosuna Lübnan limanlarının açılacağını, gerekirse Rusya’ya deniz üssü verileceğini duyurdu. İran da yeni füzelerini sergileyerek İsrail’i vurma hazırlıklarını dile getirmektedir. İsrail’in İran İHA’sını düşürmesi, Suriye’nin de İsrail savaş uçağını düşürmesiyle tırmanışa geçen gerilime Rusya müdahil olmuş durumdadır. İsrail ve İran arasında tırmanan gerginliğe, Lübnan ve Suriye de dahil olmuş durumdadır. Bölgemizde yeni bir savaş tehdidi hızla yükselmektedir.
2.         Lübnan’ın Rus gemilerine limanlarını açma yönündeki açıklaması hayata geçtiği takdirde Rusya varlığını daha da güçlendirerek, etkinlik alanını çok daha geniş bir alanda pekiştirecektir.
Bu aşamada Türkiye-Rusya ilişkilerinin içinde bulunduğu düzey ve Suriye’deki işbirliği Türkiye açısından bir avantaj olarak görülebilir. Bunun yanı sıra ABD ile Afrin, Münbiç ve buralardaki PYD-YPG varlığı nedeniyle yaşanan gerilim de Rusya tarafından kendi açısından mutlaka olumlu olarak değerlendirilmektedir. Ancak İsrail-Lübnan gerginliğinin bir savaşa dönüşmesi ve yayılması durumunda Rusya’nın bu noktada tavrının ne olacağı, nasıl bir yol izleyeceğini şimdiden öngörmek oldukça güç. Rusya bir yandan ABD’nin bölgedeki bir numaralı müttefiki İsrail ile ilişkilerini iyi düzeyde sürdürmek isterken, diğer yandan da Suriye’de ittifak yaptığı İran’ın desteklediği Lübnan arasında “tercih” yapmak durumunda kalabilecektir.
3.         Münih Güvenlik Konferansı - MSC’nin son raporunda savaş tehditleri ve çatışmaları artması ihtimalleri nedeniyle Dünya’nın uçurumun eşiğinde olduğu dile getiriliyor.
Dünya güvenliği ve sorunları konusunda uluslararası alanda en etkin kurumlardan birisi olan Münih Güvenlik Konferansı (MSC), Küresel Güvenlik Raporu’nu açıkladı. Trump yönetiminin düşük profili çerçevesinde ABD’nin uluslararası rolünün azaldığı, Amerikan yönetiminin ortak değerler dışında izlediği küresel politikalar nedeniyle bu tehditlerin daha da arttığı ifade ediliyor. “Uçurumun Eşiğine Doğru Gidiş” başlıklı raporda dünya açısından ufukta belirsizliğin hakim olduğu bir sürece girildiği ve bu dönemin süresinin kestirilemediği dile getiriliyor. ABD ve Kuzey Kore arasındaki yükselen nükleer savaş tehdidinin yanı sıra, İran ile Suudi Arabistan arasında derinleşen düşmanlıkla, Avrupa-Rusya ve Rusya-NATO arasındaki gerginlikler, savaş tehditleri olarak raporda sıralanıyor.
Raporda, İklim değişiklikleriyle artan fırtınaların, kasırgaların yarattığı ağır tahribatların yanı sıra, yaygınlaşıp kronikleşen kuraklık, gıda ve su açıkları dünyada savaş tehdidini artıran unsurlar arasında değerlendiriliyor. Trump yönetiminin Paris İklim Anlaşması’ndan ABD’nin imzasını çekmesi, son olarak açıklanan ABD Ulusal Güvenlik Stratejisi’nde de iklim değişikliklerinin güvenlik tehdidi olmaktan çıkartılması Münih Raporu’na göre, küresel tehditleri, savaş ve çatışma olasılıklarını artırıcı önde “yanlış” bir adım. Yakın dönemde iklim değişikliklerinin uluslararası ilişkiler üzerindeki etkilerinin, doğal afetlerin de önüne geçeceği öne sürülerek; “İklim değişimi tüm dünyada ekonomik, güvenlik ve politik sistemleri tamamen değiştirecek olsa da, kısıtlı imkânları olan devletler için ‘tehdidi çoğaltan’ bir rolü olacak,” görüşüne yer veriliyor.
2015’ten beri yüzbinlerce göçmenin Afrika’dan Avrupa’ya geçiş yolları aradığına dikkat çeken Münih Güvenlik Raporu, Avrupa için bu durumun ciddi bir tehdit oluşturduğu, Avrupa ülkelerinin somut ve net güvenlik eylem planları hazırlaması gerektiği kaydediliyor.
4.         Suriye’de Rusya ile işbirliği içinde bulunan Türkiye’nin, terör tehdidine karşı başlattığı Afrin Operasyonu “haklı ve meşru” olmasına karşın, Rusya’nın tutum değişikliğine yöneldiği gözleniyor!
TSK’nın sürdürdüğü Zeytin Dalı Harekâtı ile ilgili olarak Rusya ve İran’dan gelen açıklamalar, Suriye’de işbirliği yaptığımız bu ülkelerin tavrında bir değişikliğin işareti olarak karşımıza çıkıyor. Afrin’in Esad yönetimine bırakılması konusundaki görüş ve girişimler yanında önümüzdeki süreçte, Putin-Ruhani ve Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında yapılacak İstanbul Zirvesi ve öncesinde Astana’daki Dışişleri Bakanları toplantısında Afrin’in “Beşinci Güvenlikli Bölge” ilan edilmesi önerileri dikkat çekici! ABD ile kopma noktasına gelen ilişkilerde, Rusya’nın Afrin’e desteği önem kazanıyor. TSK’nın Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekâtı devam ederken, Afrin’i güvenlikli bölge ilan etmeyi öneren Rusya, bir aşama sonrasında Afrin’i kendi ya da Esad güçlerinin kontrolüne almak isteyebilir! Esad yönetiminin Afrin’deki YPG’lilere destek sağladığı yönündeki haberler, uluslararası ajanslar tarafından geçildi. Esad yönetimiyle, Rusya arasında farklı bir takım pazarlıkların yapıldığı, söylenebilir.
5.         ABD ve Rusya’nın PYD-YPG’den, Kürtlerin Kuzey Suriye’de etkin konuma gelmesinden yana bir rahatsızlıkları yok. İki ülkenin Kürtler üzerinden bölgede ve Suriye’deki planları farklılık içeriyor!
Rusya’nın ev sahipliğinde Soçi’de düzenlenen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'nden çıkan en somut kararlardan birisi, Suriye'nin yeni anayasasının yazımına dair BM gözetiminde bir komisyon kurulması oldu. Rusya ve ABD’nin Kürtlere yaklaşımı her iki taraf açısından da destek yönünde… Farklılık, ABD Kuzey Suriye’de otonom-özerk bir Kürt devletçiği kurmayı ve bunu orta vadede Kuzey Irak Kürt Federe bölgesiyle birleştirerek, BOP planında yer alan Büyük Kürdistan’ın nüvesi yapmayı hedeflerken; Rusya, Suriye Kürtlerine yeni anayasada daha etkili bir statü sağlayıp, Esad yönetiminin yanında tutmayı Suriye’nin bütünlüğü içinde muhafaza ederek, Şam yönetimiyle entegre etmeyi hedefliyor.
6.         Türkiye, eksik kriterleri sağladığını belirterek, vize serbestisi için AB’ye başvurdu. Ortada somut bir değişiklik görülmediği gibi, kitlesel işten çıkartmalar ve gözaltılar hızla devam ediyor!
Türkiye-AB ilişkilerinin normalleştirilmesi yönündeki girişimlere hız verdiği gözlenen hükümetin, 26 Mart’taki Türkiye-AB Liderler Zirvesi öncesinde, vize serbestisi başvurusunda bulunması önemli bir adım. Ancak bu adımla eş zamanlı olarak Avrupa Parlamentosu’nda (AP) kabul edilen Türkiye hakkındaki kınama kararı ve sert eleştiriler içeren karar tasarısı, AB’nin tavrının ne olacağını göstermektedir. OHAL’in kaldırılması talebini gündeme getiren AP’nin; adil yargılama, tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması, OHAL Komisyonu’nun işleyişine yönelik eleştirilerine, hükümet sert tepki gösterdi. Vize muafiyeti için karşılandığı belirtilen eksik kriterlerin nasıl yerine getirildiği belirsiz! Liderler toplantısı için Cumhurbaşkanına gönderilen davet mektubunda, “hukukun üstünlüğü ve temel özgürlükler” konularının ele alınacağının vurgulanması öne çıkıyor! 2013 yılında imzalanan anlaşma çerçevesinde belirlenen 72 kriter içerisinde henüz karşılanmadığı ifade edilen ancak Hükümetin de “hepsini karşıladık” dediği tartışma konusu 7 kriter şunlardır.
6.1       AB standartlarında tam uyumlu biyometrik pasaport çıkartılması,
6.2       Rüşvet ve yolsuzluğun önlenmesi yönünde ve kamu harcamalarının şeffaflığı doğrultusunda yasal düzenlemelere gidilmesi,
6.3       Avrupa Polis Teşkilatı Europol ile Türk Polis Teşkilatı arasında operasyonel işbirliği anlaşması yapılması,
6.4       Terörle mücadele yasası ve terör suçlarıyla ilgili uygulamalarının Avrupa standartlarına, AB müktesebatı ve AİHM kararlarıyla, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne uyacak şekilde düzenlenmesi,
6.5       Kişisel verilerin korunması konusunda AB standartlarında yasa düzenlemesi yapılarak uygulamaya konulması,
6.6       Suç bağlantılı konularda AB’nin tüm ülkeleriyle etkili işbirliği yapılması
6.7       AB - Türkiye arasında imzalanan Mültecilerin önlenmesi ve Geri Kabul Anlaşması’nın tüm maddelerinin eksiksiz uygulanması.
7.         Almanya’da, Hristiyan Birlik Partileri ve Sosyal Demokrat Parti arasında kurulacak koalisyon için hazırlanan protokolde, Türkiye için yer verilen maddeler, üyelik kapılarının kapatılacağını gösteriyor! 
Koalisyon protokolünde, üyelik müzakerelerinde ise hiçbir yeni başlık açılmaması ve hiçbir başlığın kapatılmaması öngörülüyor. Türkiye, daha önceki koalisyon protokolünün aksine bu kez Almanya’nın “stratejik ortağı” olarak değil, sadece “Almanya’nın çıkarları açısından önemli bir partner ve AB’nin komşusu” olarak nitelendiriliyor. AB Komisyonu da açıkladığı son genişleme perspektifinde, birliğin Batı Balkanlar’a açılmasını hedeflerken, şartları yerine getiren ülkelerin 2025’e kadar tam üye olacağını duyurdu. Bu çerçevede önümüzdeki süreçte Sırbistan ve Karadağ’ın tam üyeliği söz konusu… Türkiye ise AB’nin bu yeni tam üyeliğe alınacak ülkeler perspektifinde yok. Tam üyelik perspektifinde Türkiye’nin adını bile anmayan AB’nin vize serbestisine onay vermesi, uygulamaya alması çok düşük bir olasılık olarak görünüyor.
8.         TÜİK’in açıkladığı verilere göre Ocak ayında enflasyon geriledi. Bunda sebze meyve fiyatlarındaki düşüşün etkisi oldu. Ocak ayı itibarıyla enflasyon: Yüzde 10,3
Yıllardır her Ocak ayında yüksek olan, çift hanelerde bulunan sebze ve meyve fiyatlarındaki enflasyonun, bu yılın Ocak ayında aniden ve keskin biçimde düşmesi dikkat çekici! Bu düşüşün, pazara, manav ve market fiyatlarına yansımamış olması ise daha da vahim! Geçen Kasım ayında yüzde 13’e kadar yaklaşan TÜFE’deki artış, 2017’yi yüzde 11,9 ile kapattı. TÜİK’in 3 Şubat’ta açıkladığı Ocak 2018 ayına ait enflasyon, beklenmedik şekilde yüzde 10,3’e indi. Enflasyon hâlâ çift haneli ancak bir anda 1 puandan fazla düşüş dikkat çekerken, bu şekilde sürmesi durumunda Mart ya da en geç Nisan ayında tek haneli enflasyon görülebilir. Bu gerilemede kışın ortasında sebze-meyve fiyatlarındaki düşüşün etkili olduğu göze çarpıyor. Oysa yıllardır Ocak ayında sebze-meyve fiyatlarının ucuzladığı pek de görülmüş bir şey değil.
9.         Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) her yıl olduğu gibi bu yıl da yine enflasyon sepetindeki mal ve hizmet kalemlerinin ağırlığında değişikliğe gitti!
Tüketici Fiyatları Endeksinde (TÜFE) bulunan 12 temel tüketim kaleminin 4’ünün sepetteki ağırlığı ve payı artırılırken, 8’inin ise ağırlığı düşürüldü. Geçen yıl gıda, ulaşım, konut ve enerjinin payını düşüren TÜİK bu yıl ise gıda ve ulaşımın ağırlığını yükseltti. Bu işlem yapılırken en önemli unsur; ekonominin, toplumsal yaşamın ve iş yaşamının gerçekleriyle uyumlu olmasıdır. 2017 yılında bir türlü kontrol altına alınamayan gıda enflasyonunun etkisiyle bu yıl sepetteki ağırlığı da artırılmak zorunda kalındı. Ulaştırmanın payındaki artışta ise ithal otomobil ve araçların fiyatlarında kur artışlarının etkisiyle gündeme gelen yüksek düzeydeki artışların yanı sıra, akaryakıt fiyatlarının da yine kur etkisiyle sürekli zamlanması etkili oldu. Sepetteki ağırlığı en fazla azalan kalemler ise lokanta ve oteller ile alkollü içki ve tütün oldu.
10.       İhracat birim değer endeksi yüzde 1,5 artış kaydederken, ithalat birim değer endeksindeki artış yüzde 7,5! İthalattaki birim değer artışı, ihracattaki birim değer artışının yaklaşık beş kat üzerinde! 
TÜİK’in 2017 yılı dış ticaret endeksleriyle ilgili verileri, dış ticaretimizin ağır bir kan kaybı içinde olduğunu ortaya koydu. İhracat ve ithalat birim değer endeksleri arasındaki fark, ekonomimizin ithalat bağımlılığının derin bir şekilde arttığı, ihracat yapabilmek için daha fazla ithalat yapmak gerektiği gerçeğini gözler önüne serdi.
Dış ticaretin sağlıklı olup olmadığını saptamak açısından kritik önemdeki birim değer endeksindeki bu tablo ve ihracat-ithalat birim değer endeksleri arasındaki bu büyük uçurum, savunulanların aksine Türkiye ekonomisinin ve dış ticaretinin büyük ölçüde ithalat bağımlısı olduğu gerçeğini teyit eder nitelikte!
11.       İktidarın yıllardan beri kamu başta olmak üzere sınırsızca ithalat kapılarını açması, yerli sanayimizin, yerli tarımsal ve hayvansal üretimin pek çok alanda rekabet gücünü yitirmesine neden oldu.
Türkiye’nin son 10 yılda sadece cep telefonu ithalatında yabancı marka ürünlere ödediği ithalat tutarının 27 milyar doları aştığı dikkate alındığında, yerli ve yüksek teknolojili üretimin göz ardı edilmesinin ekonomimizde yarattığı ağır bedelleri daha iyi ve somut şekilde görebiliriz. Bu tabloya rağmen hükümetin son olarak aldığı kararla yine Et ve Süt Kurumu’na bu ay içerisinde yapılacak ihale ile 100 bin baş kasaplık sığır ithalatı için sıfır gümrükle izin vermesi ise apayrı bir çelişkidir. İhraç mallarımızın çeşitlendirilememesi, yüksek teknolojili ihraç malı ve katma değeri yüksek imalat sanayii üretimine geçilememesi dış ticaretteki bu vahim durumun temel etkenlerinin başında gelmektedir.
12.       Hükümet, ihracatı çeşitlendirmek ve yüksek teknolojili üretim ve ihracatı artırmak için Savunma Sanayii alanındaki ihracatı öne çıkartmayı, bu alandaki yatırımları büyütmeyi öngörmektedir.
Karar alma süreçlerini hızlandırmak için bu alandaki tüm kurumlar, kamu ve askeri üretim tesisleri KHK ile Cumhurbaşkanına bağlandı. Hükümet 2023’te savunma sanayii ürünleri ihracatında Türkiye’nin dünyada ilk 10 ülke arasına girmesi hedefini dile getiriyor. Bunun için halen 5.9 milyar dolar düzeyinde silah ve savunma sanayii ihracatının beş yılda yüzde 500 artması 25 milyar doları aşması gerekiyor. Hükümet, ihracattaki patinajı aşabilmek için, savunma sanayiini devreye sokarak yeni bir ihracat açılımı yapmayı amaçlıyor. Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın (SSM) resmi web sitesindeki bilgilere göre, yürütülen proje sayısının 553’e yükseldiği görülüyor. Yürütülen projelerin parasal hacmi 41,4 milyar dolara ulaşırken, ihale aşamasında olanlarla birlikte bu tutar, 60 milyar doların üzerine çıkıyor. Hükümetin, hedeflediği 2023’te dünyada ilk 10 savunma sanayii ihracatçısı ülke arasına girme hedefinin tutması, oldukça güç görünüyor.
13.       BDDK’nın 2017 yılı verilerine göre, 2017’de Türkiye’deki milyoner sayısı 18 bin kişi arttı! Bu artış; ülkemizin, üretmeden, yatırım yapmadan kazananlar açısından bulunmaz bir cennet olduğunu göstermektedir!
Bir yandan ülkemizde yoksulluk ve işsizlik artarken, diğer yandan milyoner sayısının da artması, hükümetin uyguladığı ekonomi politikalarının çelişkilerini yansıtmaktadır. Uygulanan faiz ve kur politikalarıyla toplum kesimleri arasındaki servet transferi, gelir dağılımı adaletsizliği derinleşmektedir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verilerine göre bankalarda, hesabında 1 milyon lira veya üzerinde parası olan yurt içi yerleşik mudilerin sayısı 2017’de 18 bin 105 kişi daha artarak 126 bin 969'a ulaştı. Hesaplarındaki toplam mevduat tutarı 835 milyar 621 milyon liraya çıkan bu 126 bin 969 milyonerin sahip olduğu servet ise hesap başına ortalama 6 milyon 581 bin TL düzeyinde.
14.       Türkiye’de Kutuplaşmanın Boyutları Araştırması’nın ortaya çıkarttığı siyasi, sosyal ve toplumsal görüntü, ülkemiz, toplumumuz ve geleceğimiz açısından endişe verici sonuçları önümüze getiriyor.
İktidarın kendi çıkarları ve siyasi tabanını konsolide etmek için kullandığı ayrıştırıcı, kamplaştırıcı politikaların ve siyasi söylemlerin, toplumumuzda telafisi zorlaşan derin kopuşlara yol açtığı, bilimsel araştırmalara da yansıyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından gerçekleştirilen “Türkiye'de Kutuplaşmanın Boyutları” raporu; Türkiye’deki etnik, siyasi, inanç ve kimlik ayrışmasının ulaştığı derinleşmeyi, kökleşmeyi ortaya çıkarttı. Rapor; özellikle iktidar tarafından kullanılan ve muhalefeti de karşılık vermek zorunda bırakan sert üsluplu, kamplaştırıcı, dışlayıcı, çatışmacı siyaset dilinin ülke genelinde toplum sathında bıraktığı derin izleri sergilemektedir. Kurumsal güven açısından araştırmaya katılanların verdiği yanıtlarda en çok güvenilen kurumların başında ordu geliyor. Güvenilen kurumlar sıralamasında ikinci sırada Cumhurbaşkanlığı yer alıyor. Güven sıralamasında yargı ve mahkemeler en sonda yer alıyor.

Bu yazı 55 defa okunmuştur. Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu yazı henüz yorumlanmamış...


 Yazarın Diğer Yazıları
 
Türkiye zor bir viraja girdi
Sorunları barışla aşacağız
Erdoğan Toprak'tan Laiklik ve Sporda Şiddet Çıkışı!
Türk Sporu'nun AKP ile çöküşü
Toprak: Asıl sorulması gereken IŞİD kaynağı nereden buluyor?
Erdoğan Toprak Habertürk'te 22 Ekim 2015
Erdoğan Toprak Fox TV'de - 21 Ekim 2015
Toprak: Projelerimizin pozitif algı oranı %60'ın üzerinde
12 Eylül Yasalarını Çöpe Atacağız
Milletçe alkışlıyoruz
Listemize kayıt olun, haberler ve gelişmeler e-posta kutunuza gelsin.
E-Posta Adresiniz:
     
 
AB, Türkiye'ye vizeyi kaldıracak mı?

Vizenin kalkacağına inanıyorum
AB'nin samimi olmadığını düşünüyorum
Mülteci anlaşmasının uygulanmasında tereddütlüyüm
Türkiye 72 kriteri yetiştiremeyebilir
AB, mülteciler için Vize ile Türkiye'yi oyalıyor
Bir fikrim yok

Sonuçları göster Anket arşivi
 
     
 
 
 
 
 
Özgeçmiş
Bize ulaşın
Soru sorun
Günün tüm haberleri
Duyurular

 

GÜNDEM
Güncel
Ekonomi
Siyaset
Dünya
Yaşam
Kültür Sanat
Bilim ve Teknoloji
Diğer
 
UZMAN BAKIŞI
Siyaset
Dış Politika
Ekonomi
Enerji
Diğer
BASIN DÜNYASI
Basın Bültenleri
Medya Etkinlikleri
 
TBMM FAALİYETLERİ
Erdoğan Toprak
CHP
CHP İŞ DÜNYASI
Ziyaretler
Üye Vekiller
Duyurular
Yayınlar
   
 
E-KÜTÜPHANE
Dergi
Makale
Kitap
Araştırma
Raporlar
Meclis Bülteni
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ